اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان
سوالدسته بندی: دیگرنیاز به همکاری
ژانه پرسید 2 سال قبل

من دانشجویی افغانستانی هستم و در حال حاظر با همسرم ساکن کشور بلژیک هستیم.
قبل از هر چیز باید از زحمات شما در اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان تشکر کنم که خود را وقف این فعالیت ها می کنید.
ما در دانشگاه گنت مشغول به تحصیل هستیم و برای یک پژوهش نیاز به کمک شما دوستان داریم. در این پژوهش ما قصد داریم شرایط تحصیل هم وطنانمون در ایران از سال ۸۶ تا ۹۶ و کشور بلژیک را مقایسه کنم.
شاید در نگاه اول این خیلی عجیب به نظر برسه! ایران!! بلژیک!!! ولی اگر نیاز داشتین می توانم در وقت مناسب برای شما توضیح بدهم.
ما نیاز به پاسخ به سوالات زیر دارم: و برای این پاسخ ها نیاز به توضیحات مختصر و مفید ی داریم
۱٫ آیا یک مهاجر افغانستانی در ایران امکان تحصیل دانشگاه های تاپ ایران را دارد؟ مثل: دانشگاه شریف و یا امیرکبیر
۲٫در چه صورت؟ با دادن کنکور(بعد از پایان دبیرستان) امکان ورود در دانشگاهای تاپ ایران است؟
۳٫ چه رشته های در این دانشگاه ها برای دانشجویان افغانستانی ممنوعه است؟
۴٫ میزان شهریه یک دانشجوی افغانستانی با یک ایرانی در این دانشگاه ها تفاوتی دارد؟
۵٫ این تفاوت چه مقدار است؟ و در چه چیزهای؟ (هزینه ثبت نام. هزینه واحدهای درسی. هزینه خوابگاه. هزینه خوراک دانشگاهی)
۶٫ آیا بعد از پایان دانشگاه به دانشجویان ما گواهی و یا سند فارغ تحصیلی داده می شود؟
۷٫ و سوال مهم تر بعد فارغ تحصیل شدن دانشجویان آیا امکان داشتن اقامت را در ایران دارند؟ و در چه صورت و شرایطی؟ در مورد سوال۷ بیشتر مد نظر ما این بود آیا دانشجویان پسر می توانستند تغییر وضعیت بدهند؟ و ما می دانیم در سال های اخیر قانون عوض شده ولی از چه سالی؟ در آخر نکته ای می خواهم خاطر نشان کنم. اینکه ازتون می خواهیم که در پاسخ هاتون بیان کنید روند اتفاقات در این ده سال به چه صورتی بوده؟ ببخشید که سوالاتمون زیاد است و می دونیم که وقت شما را می گیرد ولی ممنون می شویم که در این موضوع به ما کمک کنید. و نظرها و پاسخ هاتون با ما در میان بگذارین
پیشاپیش خیلی ممنون

1 پاسخ
مدیر سایت عضو سایت پاسخ داد 2 سال قبل

سلام دوست عزیز 
شرایط تحصیل دانشجویان افغانستانی در ایران:
برای دانش آموزان افغانستانی ساکن ایران این امکان وجود دارد که با شرکت در کنکور سراسری در کنار سایر دانش آموزان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های برتر ایران به رقابت بپردازند. چنانچه رتبه خوبی در کنکور کسب کنند می توانند در دانشگاه های خوبی نظیر دانشگاه های شریف، امیرکبیر، تهران و …. به تحصیل بپردازند. گرچه که درصورت قبولی روزانه در هر دانشگاه دولتی باید ۸۰ درصد هزینه شبانه پرداخت شود. البته این هزینه برای دانشگاه های علوم پزشکی متفاوت است.
رشته های تحصیلی: فیزیک اتمی، فیزیک هسته ای، فیزیک مولکولی (پلاسما)، فیزیک ذرات بنیادی، مهندسی پلاسما، مهندسی ایمنی (گرایش بازرسی فنی و حفاظت هواپیما)، مهندسی تعمیر و نگهداری (هلی کوپتر و هواپیما)، مهندسی هوا فضا، مهندسی هوانوردی (خلبانی، ناوبری هواپیما، تعمیر و نگهداری هواپیما، خلبانی هلی کوپتر و مراقبت پرواز)، علوم نظامی، الکترونیک هواپیمایی، تعمیر و نگهداری هواپیما، مخابرات هواپیما، مراقبت پرواز، فناوری اطلاعات (گرایش مخابرات امن)، مهندسی فناوری ماهواره و مهندسی کامپیوتر (گرایش رایانش امن) برای اتباع غیرایرانی ممنوع است.
برای دانش آموزانی که بخواهند بدون کنکور وارد دانشگاه های برتر شوند که جزو دانشجویان بین الملل محسوب میشوند، هزینه هر دانشگاه متفاوت است و برحسب دلار یا یورو دریافت می شود. که البته بعضی دانشگاه ها در مقطع کارشناسی بین الملل پذیرش ندارند.
همانطور که گفته شد دانشجوهای خارجی رشته های غیر علوم پزشکی در مقطع روزانه برای تحصیل باید ۸۰ درصد شهریه شبانه را بپردازند ولی برای دانشجوهای ایرانی هزینه ای جهت تحصیل دریافت نمی شود. این هزینه فقط برای واحدهای درسی محسوب می شود و در بقیه مواردی که ذکر گردید اعم از هزینه ی خوراک سلف و خوابگاه و… با دانشجوهای ایرانی تفاوتی ندارد.
در رشته های علوم پزشکی چه به صورت کنکوری و چه به صورت آزاد هزینه ای بالغ بر ۹٫۵ تا ۱۱ میلیون هر ترم دریافت می شود. یعنی اگر حتی دانش آموزی بتواند از طریق کنکور وارد دانشگاه های علوم پزشکی شود باید این هزینه را پرداخت کند.
بعد از اتمام واحدهای درسی (یعنی پایان تحصیلات) گواهی فارغ التحصیلی به دانشجویان داده می شود.
در رابطه با اقامت دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی، در صورتی که خانواده شخص هم در ایران زندگی کنند، امکان اقامت وجود دارد. به این صورت که پاسپورت های تحصیلی خود را تبدیل وضعیت می دهند. البته این روند دو سال اخیر انجام میشود. قبلا بعد فارغ التحصیلی از دانشگاه، دانشجویان پسر، باید ایران را ترک میکردند. که همین امر باعث می شد که دانشجویان پسر تحصیل خود را طولانی تر کنند و یا بلافاصله برای آزمون کارشناسی ارشد خود را آماده کنند و یا به صورت آزاد در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه درس بخوانند.