اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

بسمه تعالی

الا الذين امنوا و عملوا الصالحات وذکروالله کثيرا وانتصروا من بعد ما ظلموا وسيعلم الذين ظلمو اي منقلب ينقلبون (اشعراء / ۲۲۷)

مگر کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده و خدا را بسیار به یاد آورده و پس از آنکه مورد ستم قرار گرفته اند یاری خواسته اند و کسانی که ستم کرده اند، به زودی خواهند دانست به کدام بازداشتگاه برخواهند گشت.

فاجعه دهشتناک هرات و سرپل بار دیگر قلب مردم افغانستان را جریحه دار نمود. شنیدن و دیدن جزئیات این دو حادثه نشان از تحجر و جهل و تعصب عاملین آن دارد. هدف از به خاک و خون کشاندن نمازگزاران و مردم ملکی اعم از کودکان و زنان و سالخوردگان چیزی جز ایجاد ترس و نفاق بین ملت بزرگ افغانستان نیست. بیم آن وجود دارد که دست کینه و تعصب در جایی دیگر فاجعه هولناکی را طراحی کرده باشد و فاجعه هرات و سرپل بار دیگر تکرار شود.

پوشش رسانه‌ای این دو حادثه هرچند گسترده و در راستای نقد و محکوم نمودن عاملان و بانیان حادثه در ابعاد داخلی و خارجی گسترش یافت و توجه همه جهانیان را به این مسأله جلب نمود ولی چیزی از عمق فاجعه کم نکرد و در تحلیل‌های کارشناسان و صاحب‌نظران، به تغییر در رویه و سیاست‌های حکومت وحدت ملی به‌عنوان عامل سهل‌انگار در جلوگیری از این رویدادها، امیدی نیست.

هرات و سرپل پایان تراژدی خونبار مردم افغانستان نخواهد بود، چرا که جلادان سفاک در سایه اختلافات مسئولین و بی‌کفایتی آنان به دنبال توطئه‌ای دیگر خواهند بود.

تنها راه جلوگیری از تکرار این جنایات هولناک همانا تغییر استراتژی دفاعی و نظامی دولت مرکزی با حمایت نیروهای خارجی و همچنین سازمان‌دهی نیروهای خیزش مردمی در دفاع از مناطق حساس، می‌باشد. دولت وحدت ملی اگر در سرکوب و انهدام کانون‌های دهشت‌افکنی ناکام است که هست! حداقل انتظار مردم شریف افغانستان این است که مانع پیشروی‌ها و کشتار مردم بی‌دفاع افغانستان در مناطق تحت کنترل دولت گردند.

اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان جنایات وحشیانه و غیرانسانی هرات و سرپل را محکوم می‌کند و ضمن همدردی با خانواده قربانیان، این ضایعه بزرگ ملی را به هموطنان و خانواده شهدا تسلیت می‌گوید.
اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان