اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

مهدی جعفری دانشجوی افغانستانی و رتبه ۱ ارشد، از ترک تحصیل بدلیل معتبر نبودن مدرک مدارس خودگردان تا عدم انتخاب رشته و بازماندن از تحصیل بدلیل هزینه های بالای تحصیل

لطفاً خودتان را به طور كامل معرفي کنید (نام، نام رشته تحصيلي، رتبه قبولي و…)

مهدی جعفری هستم، دانشجوی ترم آخر رشته زمین شناسی دانشگاه پیام نور مرکز مشهد. در کنکور کارشناسی ارشد سال جاری در رشته زمین شناسی گرایش پترولوژی رتبه ۱ را کسب کردم همچنین در سه گرایش دیگر زمین شناسی یعنی اقتصادی، زیست محیطی و ژئوشیمی رتبه ۲ را کسب کردم.

اجازه بدهید از دوران ابتدایی شروع کنم چون تصوری که همه مردم دارند موفقیت یک شب بوجود می آید غافل از اینکه سالها زمان نیاز دارد. دوران ابتدایی و راهنمایی را چگونه گذراندید؟

دوران ابتدایی و ۲ سال اول راهنمایی را در مدارس خودگردان مهاجرین گذراندم و فقط سال سوم راهنمایی در مدارس دولتی تحصیل کردم.

دوران دبیرستان چطور بود؟ (نمرات درسی، سختی های آن زمان و…)

با وجود معدل خوبی (نوزده) که داشتم بدلیل مشکلاتی که در آن سالها برای مهاجرین ایجاد شد به ناچار دوباره سراغ مدارس خودگردان رفتم و دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی در رشته علوم تجربی را در این مدارس تحصیل کردم. مدارس خودگردان برای مهاجرین نام آشنایی است، مدارسی که با کم ترین امکانات آموزشی شکل می گرفت ولی چیزی که این مدارس را سر پا نگه می داشت، شور و عشق و علاقه به آموختن و یادگیری بود. ایثار و از خودگذشتگی مثال زدنی معلمان، سایه سنگین کمبود امکانات را کم رنگ می کرد و عطش سیری ناپذیر دانش آموزان، توان مضاعفی بود برای مدارا با این کمبودها. من پس از گذراندن دوره پیش دانشگاهی که همراه با معدل خوبی از مدارس خودگردان بود، سه سال ترک تحصیل کردم و تنها دلیل این ترک تحصیل، عدم اعتبار مدارک تحصیلی مدارس خودگردان برای ارگان های آموزش عالی ایران بود که امکان ادامه تحصیل را سلب می کرد.

ولی پس از سه سال با توجه به علاقه ای که داشتم تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم. هر چند راه سخت و طولانی در پیش بود. به همین منظور در امتحانات تعیین سطح پایه سوم دبیرستان که قوانین خاص و سخت خودش را دارد شرکت کردم. با وجود سه سال دوری از درس و کتاب و امتحاناتمشکل، توانستم در امتحانات تعیین سطح قبول شوم و مانعی بزرگ برای ادامه تحصیلم برداشته شود به قول دوستانم دیپلم ایرانی گرفتم.

احساس ناامیدی، ترک تحصیل بخاطر مشکلات مهاجرت تا بحال داشتید (با توجه به جلوگیری از شرکت دانش آموزان افغانستانی در المپیادها، مدارس نمونه دولتی و استعداد درخشان و کنکور)

همان طور که شما میدانید داشتن انگیزه از فاکتورهای تعیین کننده برای شکل دادن به یک موفقیت است ولی شرط معدل آن سالهای کنکور کارشناسی هیچ رغبتی برای من برای مطالعه کنکور نگذاشت با این وجود من در کنکور سال ۹۱ شرکت کرده و در رشته زمین شناسی پیام نور مرکز مشهد قبول شدم.

شهریه دانشگاه شما چه میزان بود و چگونه تامین می کردید؟

شهریه دانشگاه مبلغی در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار برای هر ترم می شد که این هزینه و مابقی هزینه های جانبی توسط خودم و خانواده ام تامین می شد.

یعنی همراه با تحصیل جایی هم مشغول به کار بودید؟ چه کاری؟

بله. اغلب تابستان ها که برای دیگر دانشجویان اوقات فراغت محسوب می شود برای من به عنوان اوقات کارکردن و فرصتی برای تامین هزینه ها به حساب می آمد. کار مشخصی نداشتم ولی بیشتر کارگری..

چرا رشته زمین شناسی، معیار انتخاب این رشته؟ با توجه به اینکه این رشته را بخاطر سختی هایی که دارد عموم مردم یک رشته مردانه می دانند؟

زمین شناسی را با توجه به علاقه ام و هم چنین نیم نگاهی که به وضعیت کشورم داشتم، انتخاب کردم.

در حال حاضر فارغ التحصیل هستید یا دانشجو و اینکه براي اولين بار است در كنكور ارشد شركت كرده‌ايد؟

من در حال حاضر دانشجوی ترم آخر هستم و اولین بارم بود که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت می کردم.

از چه زماني مطالعه براي كنكور را به‌طور جدي آغاز كرديد؟ به طور متوسط روزانه چند ساعت مطالعه داشتید؟

تقریبا از بهمن ماه سال گذشته شروع به مطالعه جدی کردم و متوسط ۵ ساعت مطالعه داشتم.

استفاده‌ شما از اینترنت در سال منتهی به کنکور چگونه بود؟

از نظر خودم یک استفاده معمولی داشتم، متوسط نیم ساعت در روز ولی گاها بیشتر هم می شد.

هدفتان کسب چه رتبه ای بود؟ آیا فکر می کردید رتبه بهتری بدست آورید؟

هدفم کسب رتبه تک رقمی بود ولی تصور نمی کردم رتبه ۱ شوم ک الحمدالله اتفاق افتاد.

کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟ دلیل این انتخاب چیست؟

متاسفانه با وجود کسب رتبه ۱ کنکور نتوانستم انتخاب رشته کنم و این کار دلیلی نداشت جز نداشتن استطاعت مالی کافی، همانطور که مستحضر هستید هزینه های تحصیل در مقطع ارشد برای دانشجویان افغانستانی چقدر است و چه رنجی را در بر می گیرد. متاسفانه در شرایط فعلی من و خانواده ام از تامین این هزینه ها عاجز هستیم ولی این دلیلی برای ادامه تحصیل ندادن نخواهد شد و انشاء الله راهی برای حل این مشکل پیدا می کنم و ادامه تحصیل خواهم داد.

آیا به ارگان ها، نهادها و… برای حل این مشکل مراجعه کردید؟ مثلا سفارت افغاستان یا سازمان ملل یا اداره کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان یا سایر نهادها، ارگان ها و…

فرصت کم بین اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد تا انتخاب رشته از یک سو و برگزاری امتحانات از سوی دیگر امکان مراجعه مستقیم به تهران و ارگان های مربوطه را نداد ولی طی این چند روزه با تماسی که با دوستان و رتبه های برتر کنکور کارشناسی ارشد سالیان قبل داشتم روزنه امیدی پیدا نکردم.

چرا ادامه تحصيل؟

علت ادامه تحصیل برمی گردد به دلایل شخصی و غیر شخصی، از دلایل شخصی علاقه به دانش افزایی و داشتن شخصیت اجتماعی مقبول و از دلایل غیر شخصی که به نظرم در وجود تک تک هم وطنانم هست؛ مفید واقع شدن برای جامعه و کشور

عوامل مؤثر در موفقيت شما كدام موارد بوده است؟

لطف و عنایت خداوند مهم ترین عامل موفقیتم هست و در کنار آن تشویق و پشتیبانی خانواده به ویژه پدر و مادرم و دلگرمی دادن دوستان و اساتید هم تاثیر فوق العاده ای داشته است.

برخی ها عقیده دارند وجود سختگیری ها و موانع باعث رشد مهاجرین شد به نوعی مهاجرت فرصت بود نظرتان در این مورد چیست؟

بله، سختگیری ها و موانع مهاجرین را سختکوش بار آورده است ولی همیشه سختکوشی به تنهایی ضامن موفقیت نیست؛ سختکوشی زمینه ساز موفقیت است و همراهی دیگر فاکتورها و شاخص های موفقیت هم الزامی است ولی ای کاش این موانع و سختگیری ها نبود یا لااقل کمتر بود تا شاهد رشد و پیشرفت بیشتر مهاجرین می بودیم.

آیا کسی از دوستان یا اطرافیانی را سراغ دارید بخاطر سختی ها و موانع قانونی که برای ادامه تحصیل وجود داشته با توجه به استعداد و هوش فراوانش نتوانسته تحصیلاتش را ادامه دهد؟

بله متاسفانه بسیار زیاد می شناسم.

بهترین تأثیرات ورود به دانشگاه در زندگی شما چه بوده‌است و آیا تأثیرات بدی هم در زندگی شما داشته‌است؟

با توجه به اینکه من در دانشگاه پیام نور تحصیل کردم و فضا و اهدافی که این دانشگاه داشت. احساس دانشجو بودن به معنای لغوی کلمه (دانش جو، دنبال دانش) بودن بیشتر به من دست داده است.

تفاوت دانشگاه با دبیرستان از نظر شما چیست؟

به نظر من همین تفاوت لغوی دو کلمه دانش آموز و دانشجوگویای تفاوت دبیرستان و دانشگاه است. یکی منتظر برای آموختن و دیگری جویای آموختن.

چه پیشنهادی برای کسانی که خود را برای کنکور سال آینده آماده می کنند، دارید؟

پیشنهادی که برای دوستان دارم این است که واقع بینانه برای درسشان برنامه ریزی کنند با در نظر گرفتن شرایط و توانشان

و دیگر اینکه برای خودشان یک انگیزه قوی بتراشند. انگیزه، ضامن اجرایی شدن برنامه هایشان خواهد بود.

برای آینده تان چه برنامه ای دارید؟

با دلایلی که خدمتتان عرض کردم امسال توفیق نشد بروم دانشگاه ولی مصمم به ادامه تحصیل هستم و بطور جد پیگیر خواهم بود

آیا نکته‌ای هست بخواهید بیان کنید؟

در آخر از دوستانم تقاضا دارم که مهاجر بودن را بهانه ای برای تحصیل نکردن و یا ادامه تحصیل ندادن قرار ندهند. قبول دارم به عنوان مهاجر زندگی کردن مشکلات زیادی پیش رویمان قرار دارد ولی این مشکلات غیر قابل حل نیستند. آرزوی موفقیت و سربلندی برای تمامی هموطنان شریف و نجیبم به خصوص جامعه دانشگاهیان با غیرت وطنم دارم.

 

منبع:همدل