"/> گزارش جلسه صندلی های روبه رو – اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان
اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

🔺سه‌شنبه، ۲خرداد ۱۳۹۶

🌺نون والقلم و مایسطرون🌺
جلسه نقد داستان سه شنبه ۲ خرداد ۹۶ با حضور تعدادی از علاقمندان داستان نویسی و میهمان ویژه این هفته آقای”محمدرضاخاوری” و خانم “مهدوی” برگزار شد.

در ابتدای جلسه داستان “شیرکاکائو” اثر خانم فاطمه فصیحی و داستان “شنونده” اثر خانم فاطیما محمدی خوانده شد.

*****

بعد از آن آقای محمدرضا خاوری، نویسنده و مدیر “انتشارات کودکانه” در کابل، به بحث «چالشهای ادبیات کودک و نوجوان در افغانستان» پرداختند. ایشان در ابتدا #فقرفرهنگی و #فقراقتصادی را از اساسی‌ترین مشکلات جامعه افغانستان دانستند و بیان داشتند که دیگر مشکلات جامعه زیرمجموعه این دو می‌باشد.

عدم پشتوانه مالی و عدم دسترسی به منابع ادبیات شفاهی، مشکلات دیگری است که گریبانگیر تولید و نشر ادبیات کودک است. ایشان همچنین بیان کردند که متاسفانه عده‌ای در زمینه ادبیات کودک مشغول به کار هستند که آگاهی کافی از دنیای کودک و کار در افغانستان ندارند،برای مثال: نشان دادن موضوع صلح به کودکان باید با اِلمان‌ها و نکته‌های ظریفی انجام شود و همچنین تصویرسازی کتاب در بخش کودک بسیار اهمیت دارد که خوشبختانه در این زمینه تصویر سازان خوبی با ایشان همکاری می‌کنند.
آقای خاوری اظهار داشتند که خوشبختانه در شهرهای بزرگ همچون کابل و مزار و هرات، مدارس خصوصی بیش از مدارس دولتی فعالیت می‌کنند و این نشان‌دهنده این است که خانواده‌ها دغدغه این را دارند که فرزندانشان را به مکتب بفرستند برای دانش‌اندوزی؛ که انشاالله این دغدغه نه فقط مردم شهرنشین،بلکه دغدغه کل مردم افغانستان شود.
همچنین بیان کردند که در کابل حدود ۴۰-۵۰ مرکز هم در مدرسه و هم پیش از مدرسه دایر شده است که کودکان را به‌سوی فرهنگ کتابخوانی سوق می‌دهند. و بعضی از مؤسسات پروژه هایی را برعهده گرفته‌اند که کتاب را به‌صورت رایگان در اختیار مردم می‌گذارند و همچنین برای کودکان بی‌سرپرست و کودکانی که مشکل مالی دارند، (مخصوصا کودکان کار) کلاسهایی رادایر می‌کنند و شغل‌هایی مثل : نجاری و… را در این کلاس‌ها به انها آموزش می‌دهند تا هم حرفه ای بیاموزند و در آینده بتوانند شغلی داشته باشند.
در پایان، آقای خاوری با اظهار امیدواری از این که نویسنده‌های مهاجر در ایران بتوانند در زمینۀ ادبیات کودک با آنها همکاری کنند، افزودند که کودکان در هر جای دنیا که باشند، کودک‌اند و مضامین کودکانۀ هر ملتی را درک خواهند کرد.

***