اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

بسمه تعالی

وَ لا تَكُونُوا كَالَّذینَ تَفَرَّقُوا وَ اخْتَلَفُوا مِنْ بَعْدِ ما جاءَهُمُ الْبَیِّناتُ وَ أُولائِكَ لَهُمْ عَذابٌ عَظیمٌ
و مانند كسانى نباشید كه پراكنده شدند و اختلاف كردند، پس از آنكه نشانه‏ هاى روشن (پروردگار) به آنان رسید! و آنها عذاب عظیمى دارند.( آل عمران/۱۰۵)

گفتمان این نشست: دلایل عدم یکپارچگی و اتحاد بین مردم افغانستان و راه حل‌های آن

کارشناس: محمد علی نجفی کارشناس ارشد علوم اجتماعی

 

دومین جلسه از سلسله نشست های کمیسیون سیاسی در ۲۸ ثور با موضوع دلایل عدم یکپارچگی مردم افغانستان و راهکار های آن باحضور پرشور فرهنگیان، دانشجویان و دبیر محترم در مکان اتحادیه برگزار گردید.
جلسه با تلاوتی چند از آیات قرآن کریم در رابطه با اتحاد، توسط قاری محترم و سپس با مطرح کردن محورهای نشست توسط سرکارخانم صداقت مجری برنامه آغاز گردید.
نشست سیاسی در دو بخش بحث های درون گروهی و ارائه کارشناس محترم برنامه، آقای محمدعلی نجفی؛ فوق لیسانس علوم اجتماعی برگزار شد.
در بخش اول؛ حاضرین جلسه در قالب مباحثه تیمی به نظرسنجی در مورد موضوع عدم اتحاد اقوام پرداختند که بهتر بتوانند موضوع لزوم همبستگی و راهکارهای رسیدن به اجماع نظر را در قالب کوچکتر درک نمایند.
هریک از گروهها فرضیات و سوالات خود را مطرح کردند و سپس علل و راهکارهایی را ارائه کردند که عوامل خارجی، منافع داخلی، وجود باورهای غلط و افراط گرایی در ارزشهای مذهبی و فرهنگی، نقش رسانه و نداشتن افراد متخصص و دلسوز در حوزه رسانه و شبکه های اجتماعی و… را از عوامل شکاف بین اقوام و عدم اتحاد دانستند.
سپس راهکار آن را نیز بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی چه درحوزه فردی و چه اجتماعی، تامین امنیت، بالا بردن رفاه اجتماعی و درونی سازی قوانین ، فرهنگ سازی با استفاده از آموزش و پرورش و رسانه مانند ساخت مستند با موضوع همبستگی و تاکید بر اشتراکات و…دانستند.
در بخش دوم نشست نیز کارشناس برنامه، درابتدا تعریفی از علم جامعه شناسی و زادگاه اصلی آن بیان کردند و اینکه در بستر این علم میتوان به بررسی مشکلات اجتماعی همچون فراگیر شدن مسئله طلاق در جامعه مهاجر پرداخت.

در ادامه پس از تعریف مسئله، عوامل ایجاد و پیامد های سوء آن، راهکارهای حل معضل را بیان نمودند.
ایشان فرایند جهانی شدن را باعث کم رنگ شدن مفاهیم ملی در عصر حاضر دانستند.
درصورتی که ما هنوز درگیر مسئله قومیت گرایی و تعصب در افغانستان هستیم و سپس تعریفی از اگوست کنت (پدر علم جامعه شناسی) در رابطه با همبستگی در اجتماع بیان کردند:
“زمانی شما میتوانید مردم یک جامعه را متحد و منسجم کنید که توافق فکری بین آنها موجود باشد”
و در ادامه پاسخ به این سوال که بعد از جنگ های انگلیس و فرانسه طی قرن ها و جنگ های جهانی و جنگ انفصال و لغو برده داری در آمریکا، چگونه کشورهای غربی به اتحادهای قوی و منسجم امروز رسیدند مانند اتحادیه اروپا و پیمان ناتو و…
عوامل پیوند دهنده و اتحاد را از نظر امیل دورکهایم فرانسوی خاطرنشان کردندکه در قدیم احساسات و عواطف بین افراد مانند نظام های قبیله ای و عشایری بود و در عصر حاضر تقسیم کار اجتماعی میباشد.
همچنین اشاره ای به کمدی “عصر صنعت” چارلی چاپلین که نیاز را عامل پیوند می دانستند. مردم خاورمیانه و افغانستان بشدت دچار سیاست زدگی هستند و همه چیز را به سیاست ربط میدهند حتی فوتبال.

انتخابات نشان دهنده مشارکت مردم و عامل همبستگی بین آنها و مشروعیت دادن به حکومت و دولت است و ما از ۲۰۰۱ تا کنون چند انتخابات دموکراتیک را داشته ایم و اینکه جنگ و نا امنی در افغانستان پیشینه حتی بیشتر از جنگهای فلسطین دارد که این باعث عدم پیشرفت در حوزه آگاهی نظری سیاست و عدم تجربه فعالیت و مشارکت سیاسی شده است.
بطور اختصار ایشان راهکارهایی برای مقابله با تعصب و قومیت گرایی را اینگونه برشمردند:
– نظریه مشابه سازی در حوزه فرهنگ (مادی و معنوی) و لزوم وجود فرهنگ معیار در جامعه.
– تکثرگرایی عدالت خواهانه مانند تقسیم قدرت در لبنان
– افزایش آگاهی، نقش رسانه و نظام آموزشی
– اجتماعی کردن قوانین دینی و اخلاقی – توسعه اقتصادی و ترویج ازدواج های برون گروهی و برون قومیتی
– وجود رهبری کاریزماتیک ملی بدلیل ساختار جامعه افغانستان و …
در انتها تاکید داشتند برنقش رسانه و خصوصا سینما بر ایجاد همبستگی که نمونه موفق آن را می توان در هند دید.
دردقایق آخر هم مسئول محترم کمیسیون سیاسی همه ی حضاررابه این امرمهم تشویق نمودند که ما، قشر تحصیل کرده و دغدغه مند همان آینده سازان و عاملان اتحاد در افغانستان خواهیم بود.
و در انتها با تشکر از اعضای شورای مرکزی و همه کسانی که با حضورشان ما را در برگزاری این نشست یاری نمودند. منتظر پیشنهادات شما برای بالا بردن کیفیت هرچه بیشتر برنامه ها هستیم.