اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

بسمه تعالی

گفتمان این نشست: اعتقادات بی اساس, نفوذ و تأثیر آن در ساختار سیاسی کشور

کارشناس: استاد وحیدی محقق و پژوهشگر

عصر پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت، اولین نشست سیاسی باموضوع اعتقادات بی اساس, تاثیر و نفوذ آن درمسائل سیاسی افغانستان درمکان اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان با حضور فرهنگیان و دانشجویان برگزار شد.

مراسم با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری محترم جناب آقای سیدرضا هاشمی آغاز گردید.
سپس مسئول کمیسیون سیاسی جناب آقای مهندس علی نقی امینی از اهداف ونحوه برگزاری این نشست ونشستهای آتی این کمیسیون صحبت نمودند. ایشان هدف از برگزاری این سلسله نشست ها را اعتلای فرهنگ سیاسی دربین دانشجویان و بالا بردن آگاهی سیاسی و اتحاد بین اقشار مختلف افغانستان دانستند
سپس مجری برنامه بعد از بیان محورهای برنامه ، از کارشناس محترم؛ جناب استاد وحیدی برای سخنرانی در مورد موضوع نشست دعوت کردند
ایشان در ابتدا تعریفی از خرافات و اقسام آن (دو دسته دینی و غیر دینی) را بیان کردند و اینکه چقدر این خرافات می تواند بر جنبه های مختلف زندگی انسان تاثیر سوء داشته باشد. برداشت اشتباه و نادرست از باورهای دینی، میدان و جولانگاه خرافات در تمام جنبه های زندگی اجتماعی و سیاسی و … است و خرافات منحصر به جوامع درحال توسعه نمی باشد هر دین و ایدئولوژی که از محور اصلی خود خارج شود دچار خرافات خواهد شد و در انتها ایشان راه مبارزه با این عقاید نادرست و اشتباه را علم آموزی و ارتقا سطح دانش در حوزه دین و اجتماع دانست چراکه هرجا جوابی برای سوالی در زندگی نباشد خرافات و عقاید نادرست وارد خواهد شد و برای جلوگیری از رشد خرافات در جامعه تلاش فرد و هم اجتماع را لازم و ضروری دانستند.
بعد از اتمام صحبتهای ایشان، دانشجویان و حاضرین در نشست وارد بحث و اظهارنظر در این مورد شدند که باعث پویایی و هیجان در نشست گردید.
درانتها هم یک جمع بندی کلی از مباحث صورت گرفت و بعضی ازحضار موضوعاتی را برای مباحث اینده پیشنهاد دادند.
در پایان از اعضای شورای مرکزی و تمامی کسانی که در برگزاری اولین جلسه نشست با ما همکاری نمودند کمال سپاس گذاری و تشکر را داریم و امیدواریم که با پیشنهادات عالی و سازنده تان راه گشای ما در برگزاری نشست های بعدی و بالا بردن هرچه بیشتر سطح کیفی برنامه باشید.