اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

باسمه تعالی

درابتدا قاری محترم آیاتی را تلاوت کردند و سپس مجری برنامه سرکارخانم جهاندیده برنامه رادر دست گرفتند

دربخش اول برنامه دکلمه ای خوانده شد و سپس مسئول کمیسیون سیاسی جناب آقای علی نقی امینی سخنرانی شان را با محوریت اینکه کشتار انسانهای بی گناه در هیچ جای اسلام مخصوصا درماه مبارک رمضان جایگاهی ندارد آغاز نمودند و در ادامه تبیین کردند که کشور عزیزمان افغانستان امروزه به معنای واقعی دربحران و فاجعه قرار دارد و ما هر روزه بجای اینکه شاهد پیشرفت کشورمان باشیم شاهد ریخته شدن خون افراد بیگناه و نفوذ ترس و دلهره در افغانستان هستیم و همچنین دولت مردان ما مسئولند و باید با جدیت، آسایش و امنیت را در افغانستان برقرارکنند و همچنین در ادامه فرمودند که اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان و همه ی اعضای آن نسبت به مسائل و آینده کشورش بی تفاوت نیستند و ما به آینده ای روشن امید داریم زیرا امید و عمل و پشتکار باعث سازنگی و پیشرفت هستند و ما با امید به خدا و همپذیری و آینده نگری برای کشور عزیزمان تلاش خواهیم کرد.

سپس شعرها و داستانهای حماسی توسط شاعران وداستان نویسان گرامی خوانده شد و درانتها متن بیانیه به شرح ذیل توسط معاونت محترم جناب آقای ذبیح جعفری قرائت گردید:

“💫بسم الله الرحمن الرحیم💫

انالله و انا الیه راجعون

هم وطن

تنم پا به پای تنت می لرزد

وقتی گریه ات را با بهت به تماشا می ایستم

نمی دانم…

چطور یا چگونه دلت تسلی می یابد

نمی دانم…

چطور یا چگونه می توانم آرامش دلت باشم

اما…

با زبانی همچو قلم

با نگاهی خیس شده از فشار قلبم

تو را می خوانم و می گویمت

خداوند تو را صبر

و آنان را آمرزش دهد

می دانی؟

گاهی دلم می خواهد فریاد بکشد

اما می ترسم نوای تو به گوش دیگران نرسد

می ترسم نفهمند چه دردی در دل داری

می دانی؟ حس می کنم خداوند عزیزانت را در ماه مهمانی خودش برای خودش انتخاب کرد

به سوی خود برد تا کنار خودش افطار کنند.

از ابتدای ماه مبارک رمضان گروه‌های تروریستی چندمین بار است که با شعار اسلام، حرمت این ماه مبارک را شکسته و دست به “کشتار بی‌رحمانه” مردم و جنایت جنگی زده اند. کشتن افراد بیگناه درماه مبارک رمضان با هیچ دین، اصول اسلامى و بشرى مطابقت ندارد، این کوردلان هیچ آگاهی از آموزه‌ های دینی ندارند و فقط نام اسلام را یدک می کشند.

این انفجار در منطقه وزیر محمد اکبر خان و در ساعت پر ازدحام صبح اتفاق افتاد. وزیر اکبر خان یکی از مناطق حساس در کابل است. اکثر شهدا و زخمی های این حادثه افراد غیرنظامی ملکى مى باشند که برای تحصیل معاش خود آمده بودند.

این حمله و هم عاملان مستقیم این حوادث طی چند ماه اخیر از یک جا رهبری می شود. فرقی نمی کند که طالبان آن را به عهده گیرند و یا داعش و یا شبکه حقانی، مهم این است که دشمنان مردم افغانستان بر اساس همان اهداف شوم و غیر انسانی خود هر روز از ما قربانی می گیرند و مردم افغانستان را در هر نقطه کشور به خاک و خون می کشند. واقعیت تلخ این است که اساسا خود تروریسم فاجعه است. هر جا که پای تروریست ها باز شده، فاجعه و کشتار مردم بی گناه با آنان بوده است چه به دلایل مذهبی و چه نژادی.

رییس جمهور در واکنش به این حمله، حکم اعدام یازده عضو برجسته شبکه حقانی را صادر کرده است. اما این برای مقابله با تروریسم کافی نیست چراکه باید ابتدا مهره های استخباراتی درون دولت را از دور خارج کنند و مسئله امنیت و وزارت دفاع را به دست کسانی بسپارند که شایسته و دلسوز این وطن و پایبند به خون شهدای در راه وطن باشند.

افغانستان امروز به معنای واقعی کلمه با تمام هستی خود طعمه فاجعه است. به خاطر این که تروریسم همه جای این سرزمین را به سان یک ویروس خطرناک آلوده ساخته است. اکنون اما آن چه مهم است نحوه مواجهه با فاجعه است. همه روزه یک فاجعه در هر نقطه ای از این وطن صورت می گیرد و تعداد زیادی انسان در آتش جهل و نادانی این کوردلان می سوزند و بدون همراهی و کمک جامعه جهانی نمیتوان با این معضل به مبارزه پرداخت چرا که دود تروریسم و رفتارهای تروریستی نه تنها در چشم افغانستان و همسایگانش بلکه به چشم تمام دنیا خواهد رفت، پس نیازمند به همکاری همگانی و دلسوزانه و فارغ از دورویی بعضی از بازیگران منطقه ای برای ریشه کنی ترور و تروریسم هستیم چراکه امروز با توجه به وابستگی و تعاملات همه کشورها با یکدیگر، دنیایی امن و فارغ از تروریسم و افراط گرایی آرزوی هر انسانی است.

والسلام علی من اتبع الهدی.”

ودراخرهم مراسم شمع افروزی اجراشد

و در انتها از همه دوستانی که در برگزاری مراسم همکاری نمودند تشکرمیکنیم و در این ماه پر خیر و برکت برایشان ‌آرزوی موفقیت وسلامتی راداریم

۱۳۹۶/۳/۱۳

“اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان”


یک دیدگاه در “مراسم شمع افروزی شهدای کابل در” ا.د.ا””

 1. setare گفت:

  عاشقى توى کابل سخته
  خیلى سخته
  فکر کن صبح در آغوشش کشیدى
  و ظهر باید تکه هاى آغوشش رو
  از خیابون ها جمع کنى
  تا براش گریه کنى
  عاشقى توى کابل خیلى سخته

  انفجار انروز کابل دهشتناک بود و قلب هر انسانى رو محزون مى کنه