"/> مراسم عزاداری ظهرتاسوعای حسینی با سخنرانی حجت الاسلام استادصدر به همراه سینه زنی وعزاداری - اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان
اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

  

  

 

“باسمه تعالی”

◼️کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا…

گزارش مراسم تاسوعای حسینی محرم الحرام سال ۱۳۹۷

این مراسم در روز ۱۳۹۷/۶/۲۸ مصادف با تاسوعای حسینی در مسجد و حسینیه حضرت سلمان فارسی به همت کمیسیون فرهنگی اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان برگزار گردید .

این مراسم با حضور میهمانان ، اساتید و دانشگاهیان، همنوا با ناله های زمینینان و عاشقان حسینی ، با قرائت زیارت عاشورا توسط آقای مهدی اشرفی و پس از آن با اقامه نماز جماعت ظهر و تلاوت آیات نور بخش قرآن توسط آقای مهندس محمدقربانی آغاز گردید.

آقای احمد مظفری مسئول کمیسیون فرهنگی ادا دکلمه ای را جهت سوگواری و گرامیداشت ماه محرم و عاشورا قرائت نمودند.

☑️ در ادامه “جناب حجت الاسلام و المسلمین صدر” ضمن تشکر از اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان، ابراز خشنودی داشتند از این که دانشجویان و نخبگان افغانستانی دور هم جمع شده و در رسای سید و سالار شهیدان عزاداری بر پا میکنند.
و سپس سخنرانی خود را در ضمن پیام های عاشورا ایراد نمودند.
از جمله پیام های عاشورا این است که؛
۱) انسان نسبت به جامعه خود احساس مسئولیت کند و نسبت به جامعه خود درک و هم درد داشته باشد.
۲) حقیقت امر به معروف و نهی از منکر وارد کردن آگاهی و حساسیت در جامعه نسبت به خوبی ها و زشتی هاست که ابزارهای مختلفی از جمله عمل با رفتار، گفتار، جلوه های تصویری از جمله نمایش، فیلم و… دارد که بالاترین مرتبه آن را سید الشهدا (ع) با عمل و رفتار خود به بشریت نشان دادند.
۳) دین بزرگترین سرمایه اجتماعی است چرا که در جامعه دینی بستر اخلاق، رفتار، سیاست، قوانین و … است. قیام اباعبدالله (ع) نشان داد که این سرمایه اجتماعی ارزش این را دارد که انسان خود و خانواده و اهل و عیالش را فدای آن کند.
۴) عزت نفس از ارزش های اصلی اسلام است. قیام ابا عبدالله(ع) نشان داد که جامعه اسلامی نباید تحت حکومت زور گویان و قدرتمندان قرار بگیرد و ذلیل و خوار شود و باید استقلال و عزت آن و مسلمانان حفظ شود.
۵) انسان باید نسبت به دین داری خود حساس باشد. چرا که هر لحظه ممکن است در معرض ابتلا و امتحان قرار بگیرد و هر لحظه ممکن است روح دین داری از او گرفته شود و دین به سان لق لقه ی زبان در او گردد.
۶) ترس و شجاعت گاهی سرنوشت انسان را می سازد. ترس بیجایِ کوفیان سبب ایجاد بلای عظما گشت و حادثه کربلا نشان داد که چگونه ترس بیجا سبب از دست دادن سرنوشت و دچار گشتن به عزای عظیم می گردد.
۷) اگر چه عوامل شقاوت و سلامت انسان زیاد است، اما خانواده نقش اساسی را در این مهم دارد. نمونه این مثال را در همسر زهیر بن قین می بینیم که چگونه باعث سعادت همسر خود در حادثه کربلا می گردد.
۸) بستر ارزش های دنیایی حیات و زندگی است اما گاهی می شود که مرگ انسان با ارزش تر از حیات گردد. در جایی که زندگی عرصه ذلت و شقاوت و ستمگری میگردد امام حسین (ع) می فرمایند ؛
من مرگ را جز سعادت و زندگی با ظالمان را جز ذلت و خواری نمی بینم.

در پایان مداحان اهل بیت آقایان سیدرضا حسینی و مهدی اشرفی ، با نفس های گرمشان نوای یاحسین یا حسین را در محفل حسینی طنین انداز نمودند.