اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

سلام دانشجوی محترم…

قبل از هر چیز عضویت شما را در اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان تبریک گفته و آن را ارج می‌نهیم و از خداوند منان موفقیت‌های روزافزون و روزهایی سرشار از کامیابی را برای شما فرهیخته گرامی خواستاریم.

احتمالاً در مورد اتحادیه چیزهایی به گوشتان رسیده و خبرهایی از برنامه‌ها و فعالیت‌های آن را شنیده‌اید. اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان یکی از قدیمی‌ترین تشکل‌های دانشجویی دانشجویان مهاجر در ایران می‌باشد و این روزها وارد دهه سوم از فعالیت‌های خود شده است، پس بدنیست تا به طور کامل با این تشکل دانشجویی آشنا شده و از برنامه‌های آن آگاه گردید. شاید اینجا همان تشکلی باشد که برای فعالیت به دنبال آن بودید…!

آخرین روزهای سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲ م) بود که نخستین ایده‌ها برای شکل‌گیری یک تشکل دانشجویی مهاجرین افغانستانی در کشور ایران بوجود آمد. در آن زمان ۶ نفر از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد دور هم جمع شدند و در مورد مسائل عمومی دانشجویان مهاجر و لزوم ایجاد ارتباط و همکاری با یکدیگر به گفتگو پرداختند. اهداف اولیه برای تشکیل اتحادیه بیشتر پیگیری مسائل صنفی و دانشجویی بود و بعدها با گسترش فعالیت‌ها و پتانسیل‌های موجود اتحادیه، اهداف اتحادیه نیز گسترش یافت. در تاریخ ۱۶ اسفند همان سال نخستین فراخوان عمومی اعلام شد تا این مسئله با تعداد بیشتری از دانشجویان پیگیری شود و قرار شد تا شورایی با عنوان “شورای تصمیم‌گیری” مشکلات و مسائل موجود را پیگیری نمایند. در اولین جلسه رای‌گیری افراد زیر به عنوان شورای تصمیم‌گیری دانشجویان افغانستانی مقیم مشهد انتخاب شدند:

۱) حسن رضایی ، علوم اجتماعی     ۲) غلام‌سخی کهرمی ، زمین‌شناسی   ۳) علی‌اکبر فیاض ، علوم اجتماعی   ۴)سیدحسین ظهوری ، زراعت           ۵) احمدفرید نظریان ، الهیات

این شورا تا تاریخ ۲ مهر ماه سال ۷۲ به فعالیت خود ادامه داد و در این تاریخ اولین دوره انتخابات شورای مرکزی برگزار شد که در نتیجه آن ۱۳ نفر به شورای مرکزی راه یافتند.قانون انتخابات در همان روز به تصویب عمومی رسیده و پس از آن انتخابات انجام گرفته بود که بر اساس آن از دانشگاه‌های ملی ۶ نفر، از دانشگاه علوم اسلامی رضوی ۴ نفر و از دانش‌سرای تربیت‌معلم ۳ نفر می‌بایست به عنوان نماینده انتخاب می‌شدند. در اولین دور انتخابات که با حضور ۳۴ تن از دانشجویان انجام گرفت، افراد زیر به عنوان اولین شورای مرکزی اتحادیه انتخاب شدند و قرار شد تا این شورا به مدت ۶ ماه بعد از تاریخ تصویب به کار خود ادامه دهد:

آقای علی‌اکبر فیاض، آقای حسین رضایی، آقای حمزۀ واعظی، آقای غلام‌سخی کهرمی، آقای احمدفرید نظریان، آقای محمدعلی علامه، آقای افضلی، آقای قدسی، آقای سیدعلی فهیمی، آقای غلام‌حیدر علامه، آقای حسین‌داد احمدی، آقای خاوری، آقای اسماعیل ابراهیمی.

در سال‌های آتی رسم بر این شد که انتخابات در اواخر سال برگزار شود و شورای مرکزی منتخب برای مدت یک‌سال مدیریت تمام برنامه‌های اتحادیه را در دست گیرد.با گذشت سال‌ها به تدریج بر تعداد دانشجویان و اعضای اتحادیه افزوده شد و حجم برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیه نیز گسترش یافت. بین سالهای ۷۵ و ۷۶ بود که اساس‌نامه فعلی اتحادیه به تصویب مجمع عمومی محترم آن زمان رسید و تاکنون به قوت خویش باقی‌ست.

همزمان با گسترش فعالیت‌ها و برنامه‌ها، کمیسیون‌های جدیدی نیز در اتحادیه بوجود می‌آمدند و فعالیت خود را آغاز می‌کردند. برای مثال کمیسیون‌هایی مانند کمیسیون سیاسی در دوره‌های بعد بوجود آمد. اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان در سال جاری(۱۳۹۲- ش) در بیست‌ویکمین سال فعالیت خود بوده و در طول این سال‌ها فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته و همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

از مهمترین دغدغه‌های مسئولین اتحادیه در طول این سال‌ها مسائلی همچون تهیه مکان برای دفتر اتحادیه و تهیه بودجه برای برنامه‌ها و فعالیت‌های آن بوده است. گاهی مشکلات پیش‌روی دانشجویان این تشکل آنقدر جدی شده که در طول این بیست‌و یک سال دو بار انتخابات برگزار نشد و شورای مرکزی هم به تبع تشکیل نیافت.اما به هر صورت دانشجویان این مجموعه توانستند در سال‌های بعد مشکلات را از پیش‌رو بردارند و دوباره به فعالیت‌های خود قوی‌تر از گذشته ادامه دهند.

اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان از لحاظ سازمانی یک نهاد دانشجویی، مستقل، غیرانتفاعی و با مدیریت شورایی می‌باشد. مدیریت برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیه به عهده شورای محترم مرکزی اتحادیه و دانشجویان فعال این مجموعه می‌باشد. شورای مرکزی اتحادیه در ابتدای هر سال طی برگزاری انتخابات بین دانشجویان علاقه‌مند به فعالیت در شورا انتخاب می‌شوند. تمامی دانشجویان بعد از به عضویت درآمدن در اتحادیه، می‌توانند در انتخابات شورای مرکزی شرکت کنند.اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان بر مبنای اساس‌نامه خودکه توسط مجمع عمومی محترم آن به تصویب رسیده است، دارای کادر سازمانی مشخص، اهداف تعیین شده و سیاست‌های کاری خود می‌باشد. در مقدمه این اساس‌نامه می‌خوانیم:

” اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان به حرکتی می‌اندیشد که آغازگر دگرگونی افکار راکد ،کهنه و غیرمنطقی در جامعه افغانستان است. لذا این تشکل دانشگاهی در جهت تقویت و تحکیم نهادهای علمی، فرهنگی گام برداشته وضمن خودباوری، تمام تلاش خود را صرف رشد اجتماعی و فرهنگی جامعه می‌نماید.”

بعد از انتخاب شدن اعضای اصلی شورای مرکزی، در اولین جلسه شورا اعضا برای احراز سمت‌هایی که وجود دارند کاندید شده و با برگزاری انتخابات داخلی بین اعضای شورا، مسئولین سمت‌های مختلف مشخص می‌شوند. اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان در حال حاضردارای ۸ کمیسیون بوده و هر کدام از کمیسیون‌ها نیز به نوبه خود دارای بخش‌های مختلفی بوده و وظایف مشخص دارند که در ادامه تمام آنها را مشاهده می‌فرمایید.

اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان به صورت شورایی اداره می شود و جدا از کمیسیون های که در ادامه به شرح و توضیح کامل انها خواهیم پرداخت ، داری دو سمت دبیری و معاونت نیز می باشد.دبیری عالی ترین سمت در شورای مرکزی می باشد که شرح وظایف این سمت به صورت کامل در اساس نامه اتحادیه امده است و معاونت اتحادیه نیز در نبود دبیر و یا به صلاحدید دبیر بعضی از وظایف ایشان را بر عهده می گیرد.

**کمیسیون آموزش

کمیسیون آموزش مسئول برگزاری دوره‌ها، سمینارها و کلاس‌های آموزشی اتحادیه می‌باشد. این بخش در طول فعالیت خود دوره‌های آموزشی متنوعی برای جامعه مهاجر، دانش‌آموزان و دانشجویان برگزار کرده است. هدف این کمیسیون آموزش مهارت‌های لازم و کاربردی برای دانش‌آموزان و دانشجویان می‌باشد. مهمترین دوره‌های آموزشی که توسط این کمیسیون برگزار شده‌اند به شرح زیر می‌باشد:

زبان انگلیسی در سطح مختلف مبتدی تا پیشرفته، آموزش زبان پشتو

کامپیوتر در زمینه‌های برنامه‌نویسی، گرافیک و مهارتICDL

داروشناسی، کمک‌های اولیه، مامایی، امزاض‌شناسی

حسابداری، خبرنگاری، بازاریابی، آمادگی کنکور، تقویتی دروس پایه

و…

**کمیسیون علمی تخصصی

تمامی فعالیت‌های علمی و پژوهشی توسط کمیسیون علمی تخصصی مدیریت می‌شود. فعالیت‌های این کمیسیون بیشتر در قالب برگزاری کارگروه‌های علمی در رشته‌های مختلف دانشگاهی، برگزاری سمینارها و همایش‌های علمی و همچنین نشست‌های علمی با اساتید دانشگاهی بوده است. تقریباً تمامی برنامه‌های این کمیسیون ویژه دانشجویان می‌باشد. مهم‌ترین فعالیت‌های کمیسیون علمی تخصصی به شرح زیر می‌باشد:

برگزاری نشست‌های علمی با اساتید و روسای دانشگاه‌ها

برگزاری سمینار علمی و پژوهشی در موضوعات مختلف

برگزاری کارگروههای فنی و تخصصی در رشته های مختلف دانشگاهی

برگزاری سمینارهای مشاوره‌ای برای آزمون‌های بین‌المللی زبان شامل تافل و آیلتس

نشریه‌های علمی و ایجاد بانک اطلاعات علمی اتحادیه

برگزاری کارگروه‌های علمی در رشته‌های مختلف دانشگاهی را می‌توان با اهمیت‌ترین فعالیت کمیسیون علمی تخصصی دانست. در حال حاضر در این کمیسیون۱۸ کارگروه علمی در حال فعالیت می‌باشند. جلسات کارگروه‌ها به صورت هفته‌ای و در روزهای جمعه تشکیل می‌شود.

**کمیسیون روابط عمومی

بخش روابط عمومی یکی از مهمترین بخش‌های اداری و ارتباطی در هر اداره و سازمانی می‌باشد. همان‍طور که از نام آن بر می‌آید، این بخش متولی امور ارتباطی بین یک سازمان و مخاطبان و اعضای آن میباشد. کمیسیون روابط عمومی اتحادیه نیز به منظور ایجاد ارتباط قوی بین دانشجویان و اعضای شورا، اطلاع‌رسانی برنامه‌ها و فعالیتهای اتحادیه، ایجاد ارتباط موثر و مفید با سایر ارگانها و سازمان‌ها دولتی و غیر دولتی و ‌‌‌‌همچنین موسسات فرهنگی، هنری و آموزشی هموطنان مهاجر بوجود آمده است.

کمیسیون روابط عمومی اتحادیه از طریق سایت اتحادیه، صفحه فیس‌بوک اتحادیه،سامانه پیام کوتاه و برد روابط عمومی در دفتر مرکزی اتحادیه،به وظیفه اطلاع‌رسانی خود جامه عمل می‌پوشاند. علاوه بر این ها، این کمیسیون مسئول برنامه طرح دیدار نیز می‌باشد که طی این برنامه، جلسات توجیهی برای دانشجویانی که جهت گرفتن روادید تحصیلی عازم اففانستان هستند برگزار شده و مراحل اداری کار و همچنین جزئیات سفر توضیح داده می‌شود.و جدیدا طرحی به نام طرح سراج نیز در حیطه وظایف این کمیسیون در امده است.این طرح که شامل یک جزوه مکتوب نیز می باشد کلیه مراحل اخذ ویزای تحصیلی را از ابتدایی ترین مراحل تا انتها به صورت کامل توضیح داده است

**رسانه های اطلاع رسانی

سایت اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان و همچنین صفحه فیس‌بوک اتحادیه و کانال اطلاع رسانی ا.د.ا در تلگرام به عنوان پل ارتباطی و رسانه اطلاع‌رسانی بین اعضای شورای مرکزی و مدیران کارگروهها با اعضای محترم مجمع عمومی و سایر علاقه‌مندان به فعالیت‌های اتحادیه می‌باشد. سایت اتحادیه دارای بخش‌های متنوعی مانندکارگروه‌ها، مقالات، تالار گفتگو، بخش عضویت، تبلیغات، وبلاگ‌های دانشجویان، سایت‌های آموزشی و بخش دانلود می‌باشد.

شما نیز با پیوستن به سایت اتحادیه می‌توانید از تازه‌ترین اخبار دانشجویی و فعالیت‌های اتحادیه مطلع شوید و همچنین در صورت تمایل در غنی‌تر کردن مطالب علمی، آموزشی و فرهنگی سایت سهیم شوید. کمیسیون سایت مشتاقانه تمامی اعضای محترم را دعوت به گذاردن مطلب، مقاله، خبر و سایر موضوعات مرتبط علمی و دانشجویی در سایت و صفحه فیس‌بوک می‌کند.

آدرس سایت اتحادیه و صفحه اتحادیه در فیس بوک و کانال ادا در تلگرام را در زیر مشاهده می‌نمایید. منتظر حضور مجازیتان هستیم !

سایت اتحادیه: www.eda-af.com

فیس بوک : www.facebook.com/groups/eda.af

کانال تلگرام: https://t.me/edachannel

** ثبت اسناد

با توجه به اهمیت و ارزش بالایی که اسناد یک سازمان یا اداره برای آن دارد، بخشی از نیروی آن صرف نگهداری و طبقه‌بندی اطلاعات و اسناد می‌گردد. اسناد می‌توانند به صورت مکتوب و یا مجازی باشند. منظور از اسناد مکتوب تمامی نامه‌ها، گزارش‌ها، نشریه‌ها، بیانیه‌ها، مقالات، تبلیغات، دعوت‌نامه‌ها، لوح‌های تقدیرو غیره می‌باشد.اسناد مجازی نیز شامل مواردی مانند ایمیل‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها، کلیپ‌ها، خبرنامه‌های اینترنتی و غیره می‌با‌شد.

اسناد اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان از همان‌ سال اول یعنی ۱۳۷۱، در قالب‌های مختلفی که در بالا ذکر شد بایگانی و مرتب شده و در حال حاضر حجم زیادی را به خود اختصاص داده‌اند.کمیسیون ثبت‌ اسنادعهده‌دار مدیریت، حفظ و حراست از تمامی این اسناد می‌باشد.

**کمیسیون فرهنگی

واژه فرهنگ از دو جزء “فر” و “هنگ” تشکیل شده است. “فر” به معنى نیروى معنوی، شکوه، عظمت، جلال، و درخشندگى است. علاوه بر این “فر” پیشوند است که در این صورت به‌جاى معنى جلو، بالا و پیش مى‌نشیند. در کلمه فرهنگ ، “فر” در معنى پیشوند به کار برده شده است. “هنگ” به معنى کشیدن، سنگینی، وزن، گروه و وقار مى‌باشد. معنى ترکیبى این دو واژه بیرون کشیدن و بالا کشیدن است که منظور از آن بیرون کشیدن مجموع دانستنى‌ها و نیروها و استعدادهاى نهفته افراد یک ملت براى پر بار کردن پدیده‌ها و خلاقیت‌هاى ناشناخته آدمى است. بنابراین کشور یا جامعه‌اى که مى‌تواند این نیروها و استعدادهاى نهفته را شناسائى کرده و پربار سازد و به‌کار ببرد، داراى فرهنگى غنى و سازنده بوده و به مفهوم خلاقیت فرهنگى که به‌زعم ویل ‌دورانت تمدن نامیده مى‌شود، رسیده است.

کمیسیون فرهنگی اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان به عنوان متولی امور فرهنگی در بین دانشجویان این مجموعه، اهدافی همچون اعتلای سطح فرهنگی دانشجویان، افزایش سطح آگاهی و بینش نسبت به رویدادها و مناسبات فرهنگی، برگزاری سلسله نشستها و گفتمانهای فرهنگی. برپایی جشنها، مراسمها و بزرگداشت آیین‌های فرهنگی افغانستان.ارتباط و همکاری با نهادهای فرهنگی و هنری مهاجرین و ارگانهای دولتی همچون سفارت و کنسولگری دارد.

**کمیسیون سیاسی

کمیسیون سیاسی اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان مسئول تمامی فعالیت‌ها، برنامه‌ها، نظرات و مواضع سیاسی اتحادیه می‌باشد. از اهداف مهم این کمیسیون در کنار افزایش آگاهی‌ها و اطلاعات سیاسی دانشجویان در مورد مسائل افغانستان و سایر رویداد‌های سیاسی جهان، بالا بردن قدرت تحلیل و درک سیاسی دانشجویان در مورد مسائل سیاسی می‌باشد و این اهداف را از طریق همایش‌ها و میزگردهای سیاسی، دیدار با مقامات و نمایندگان سیاسی کشور پیگیری می‌نماید.موارد زیر قسمتی از فعالیت‌هایی می‌باشد که این کمیسیون در کارنامه خود دارد و طی سال‌های گذشته در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مختلف برگزار شده‌اند:

**کمیسیون مالی

کمیسیون مالی اتحادیه مسئولیتی مانند بخش حساب‌داری سازمان‌ها عهده دارد، بدین معنی که تمام امور مالی اتحادیه مانند درآمدهای مربوط به کمیسیون‌ها و هزینه‌های جاری اتحادیه همچون آب، برق و گاز به عهده این کمیسیون می‌باشد. این کمیسیون علاوه بر درآمد‌های حاصل از کمیسیون‌ها، برای تامین بودجه برنامه‌های اتحادیه با نهادها، موسسات و اشخاصی که از برنامه‌های اتحادیه پشتیبانی کرده و توانایی همکاری و همیاری مالی با اتحادیه را داشته باشند وارد رایزنی می‌شود.

– جایگاه و نقش شما در اتحادیه

شما به عنوان عضوی محترم از مجموعه دانشجویی اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان، باارزش‌ترین و مهمترین محور اتحادیه محسوب می‌شوید،چرا که اکثر برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیه در راستای خدمت‌رسانی به شما دانشجوی عزیز می‌باشد.بعد از عضویت در اتحادیه، شماره همراه شما به سامانه اطلاع‌رسانی اتحادیه افزوده شده و برنامه‌های اتحادیه به اطلاعتان خواهد رسید. همچنین می‌توانید از طریق سایت اتحادیه و صفحه فیس‌بوک اتحادیه از سایر برنامه‌ها و فعالیت‌های جانبی اتحادیه مطلع گشته و در آنها شرکت نمایید.حضور شما در برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیه نشان دهنده‌ی ارج‌گذاری شما به زحمات و تلاش‌های دوستانتان در مجموعه اتحادیه می‌باشد.

شما می‌توانید در تمامی کارگروه‌های اتحادیه با توجه به موضوع و علاقه‌ای که دارید شرکت نموده و از آنها استفاده نمایید. همچنین می‌توانید در کنار سایر اعضای کارگروه‌ها و در صورت تمایل خودتان، ارائه مطلب قبول کرده و برای دوستانتان در کارگروه سمینار ارائه دهید.اگر برنامه، طرح و ایده‌ی جالبی نیز برای کارگروه‌ داشته باشید، می‌توانید آن را با مدیر یا معاون کارگروه در میان گذاشته و عملی نمایید.

علاوه بر کارگروه‌ها، شما می‌توانید با توجه به علاقه‌مندی و میل خودتان فعالیت و همکاری خود را در کمیسیون‌ها و سایر بخش‌های اتحادیه شروع نمایید. همانطور که توضیح داده شد اتحادیه دارای ۸ کمیسیون بوده که در بخش‌های مختلف مشغول به فعالیت می‌باشند.در صورتی که در زمینه خاصی ایده و طرح جالبی دارید می‌توانید آن را با اعضای شورای مرکزی و اعضای کمیسیون مربوطه در میان گذاشته و از این طریق به برنامه‌های خود جامه عمل پوشانیده و در ارائه خدمات به دانشجویان و مخاطبان اتحادیه با سایر اعضای شورا همکاری نزدیک داشته باشید.

شما همچنین نقش مهمی در ترکیب اعضای شورای مرکزی دارید، زیرا رای شما در انتخابات شورای مرکزی که در پایان هر سال برگزار می‌شودارتباط مستقیم با انتخاب اعضای جدید دارد. انتخابات اعضای شورای مرکزی اتحادیه تاثیربسزایی بر روند فعالیت‌ها وبرنامه‌های اتحادیه داشته و این مطلب را می‌توان از کارنامه شوراهای گذشته به خوبی متوجه شد. انتخاب افراد با صلاحیت، شایسته، مسئولیت‌پذیر، با تجربه، کاردان، دلسوز، فعال و خوش‌فکر به عهده شماست، پس در انتخاب افراد دقت نمایید.

– یک پیشنهاد…

حال که با اهداف، ساختار و فعالیت‌های اتحادیه آشنا شدید، شاید شما هم دوست داشته باشید که در فعالیت‌ها و برنامه‌های اتحادیه حضور فعال‌تری داشته و در کنار سایر دانشجویان خدمات مفیدی برای محصلین و مهاجرین ارائه نمایید.پیشنهاد ما به شما نیزدقیقاً همین موضوع می‌باشد. تجربه‌هایی که از فعالیت در اتحادیه نصیب شما می‌شود، بستگی به میزان علاقه و سهم‌گیری شما در مسئولیت‌ها و برنامه‌های اتحادیه دارد.منظور از فعالیت صرفاً شرکت در برنامه‌ها به عنوان مخاطب نیست، بلکه منظور شرکت نمودن در جلسات اتحادیه، همفکری و نظردهی در مورد برنامه‌ها و در نهایتا اجرا و عملی کردن برنامه‌ها و قبول بخشی از وظایف و کارها برای پیشبرد برنامه‌های کارگروه‌ها، کمیسیون‌ها و سایر بخش‌های اتحادیه می‌باشد.

فعالیت در اتحادیه قطعاً می‌تواند تجربه‌های زیادی برای شما داشته باشد.فضای اتحادیه همیشه بر روی ایده‌ها و برنامه‌های جدید باز بوده و دانشجویان و اعضای آن دائما در اندیشه برنامه‌ها، طرح‌ها و فعالیت‌های جدیدتر، بهتر و مفیدتر برای مخاطبان خود هستند. همچنین در مورد اجرا و چگونگی عملی ساختن برنامه‌ها، روش‌های جالب، کم‌هزینه، سریع،کار‌آمد و موثر مطلوب می‌باشند. چنین اموری باعث تفکر خلاقانه و ایده‌پردازی شما برای ارائه طرح‌‌های جالب و مبتکرانه و یا ارائه روش‌های مناسب‌تر برای برنامه‌ها می‌شود.

نهاد دانشجویی اتحادیه از لحاظ اداری مانند یک سازمان بوده و اهداف، فعالیت‌ها و وظایف مشخص می‌باشند. بخش‌های مختلف اتحادیه دارای آیین‌نامه و ضوابط خاص خود بوده و فعالیت‌ها بر اساس اصول کاری تعریف شده پیش می‌روند. با حضور و فعالیت در اتحادیه می‌توانید تجربه‌های مفیدی از فعالیت در یک محیط سازمانی، مدیریت سازمانی و رفتارهای سازمانی کسب نمایید. تقریباً تمامی برنامه‌های اتحادیه به صورت گروهی و جمعی برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرا می‌شوند. فعالیت در چنین گروه‌هایی می‌تواند تجربه‌های خوبی از نحوه مدیریت و مهارت انجام کار گروهی برای شما داشته باشد. همچنین آشنایی با افکار و دیدگاه‌های گوناگون، تقویت روابط اجتماعی، همکاری با سایر نهادها و موسسات و افزایش توان‌مندی‌های فردی شما در زمینه‌های مختلف، از دیگر مزایای فعالیت در اتحادیه هستند.

*کارگروه‌ها وکمیسیون‌ها: برای شروع فعالیت در اتحادیه می‌توانید با مسئولین شورای مرکزی، مسئولین کمیسیون‌ها، مدیران کارگروه‌ها و یا اعضای فعال اتحادیه تماس برقرار کرده و اعلام همکاری نمایید. فعالیت، همفکری و همکاری شما قطعاً با توجه به میل و علاقه‌های شما خواهد بود.با شرکت در جلسات کارگروه یا کمیسیون مورد علاقه‌تان و حضور فعال‌ در برنامه‌ها و فعالیت‌ها، به تدریج با نحوه تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرایی شدن برنامه‌ها آشنا می‌شوید. در این جلسات با نظرات سایر دوستان و دانشجویان آشنا شده و شما نیز در روند انتخاب برنامه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد آنها، با سایر اعضا همراه و همفکر می‌شوید.

حضور فعال شما در جلسات و برنامه‌ها تجربیات شما را قطعاً افزایش داده و تغییر نگرش شما در بعضی از زمینه‌ها را در بر دارد. به هر حال با افزایش تجربیات شما در مورد اجرایی کردن و مدیریت برنامه‌ها و همچنین آشنایی دقیق‌تر و کامل‌تر با منابع اتحادیه و پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های دانشجویی آن، می‌توانید پیش‌قدم و شروع کننده برنامه‌ها و خدمات جالب‌تر و مفیدتری برای مخاطبان اتحادیه باشید. ابتکار عمل، ایده‌های زیبا و افکار خلاقانه در دستان شماست و اتحادیه مکانی است که می‌توانید همزمان تجربه‌های زیادی کسب نموده و در عین حال تجربه‌های مفید خود را به سایر دانشجویان و دوستانتان در این مجموعه منتقل نمایید.

عضویت در شورای مرکزی:شاید مشتاق باشید که در انتخابات سال آینده شورای مرکزی اتحادیه شرکت نموده، عضو شورای مرکزی شده و برنامه‌ها و ایده‌هایتان را با جدیت بیشتر و در سطح بزرگتر و با مدیریت و نظارت کامل شخص خودتان پیش بگیرید.عضویت در شورای مرکزی نیز تجربه‌های با ارزش و زیادی در زمینه‌های مختلف برای شما خواهد داشت. با عضویت در شورای مرکزی مدیریت و مسئولیت یک‌ساله تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌های اتحادیه به عهده شما و سایر دوستانتان در شورای مرکزی خواهد بود. به عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی و یا مسئول یکی از کمیسیون‌های اتحادیه، فعالیت‌ و نوع تفکر شما می‌تواند زمینه ساز برنامه‌ها و خدمات زیادی در فضای اتحادیه باشد.

عضویت در شورای مرکزی و فعالیت به عنوان نماینده دانشجویان، قطعاً نیاز به تجربه‌های زیادی دارد. علاوه بر تجربه، عضویت در شورای مرکزی اتحادیه بیشتر از هر چیزی به مسئولیت‌پذیری، وظیفه‌شناسی، تعهد کاری، دلسوزی، حوصله و سعه‌صدر شما نیاز دارد تا در نهایت به عنوان مسئولین شورای مرکزی بتوانید خدمات ارزنده و شایسته‌ای برای دانشجویان و دانش‌آموزان ارائه نمایید. پس چه بهتر که اگر چنین تصمیم خوبی دارید، حداقل چندین ماه به طور جدی در اتحادیه فعالیت داشته و با مدیران کارگروه‌ها، مسئولین کمیسیون‌ها و سایر اعضای شورا همکاری و همفکری داشته باشید تا به طور عملی با فعالیت‌های اتحادیه آشنا شده و نقاط قوت و ضعف آنها را شناسایی کرده و تجربه‌های لازم را کسب نموده باشید. در این صورت زمانیکه عضو شورای مرکزی هستید قطعاً می‌توانید برنامه‌ها و اهداف مشخص و قابل اجرایی داشته و فردمفید و موثری برای اتحادیه باشید.

نوشته شده توسط : رضا احسانی