"/> برنامه 8 ثور سالروز پیروزی مجاهدین در مقابل ارتش سرخ شوروی - اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان
اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

در ابتدا این برنامه تلاوت قرآن کریم توسط جناب اقای رحمانی صورت گرفتو سررود ملی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان نیز پخش شد.

 

در ادامه، مسئول کمیسیون سیاسی اتحادیه “جناب آقای مصطفی رضایی” ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان اذعان کردند، ۸ ثور ۱۳۷۱ روز پیروزی فاتحانه ی مجاهدین و ارزش کسانی هست که در راه آزادی کشورشان، جان خود را فدا کرده و سالهای زیادی از از زندگی خویش را برای به کرسی نشاندن حق قربانی کردند.

سپس کلیپی از تصاویر سال های جهاد پخش گردید.

 

پس از آن “جناب آقای ظهور حیدری” دبیر اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان ضمن عرض گرامی داشت ۸ ثور، خاطر نشان کردند این روز داستان انقلاب مردمانی بود که با رشادت به جنگ کفر و کمونیسم رفتند و امروزه وظیفه ما گام برذاشتن در راستای اهداف و آرمان های آزادی طلبانه ی شهیدانمان بخصوص استاد عبدالعلی مزاری رحمه الله علیه است.

دانشجویان باید در قدم اول به شناخت و کسب اظلاعات از گذشته و  هویت خود بپردازند و سپس به تحلیل و تشخیص نقاط ضعف و قوت جامعه ی خویش بپردازند که این اقدامات ما را به داشتن افغانستانی توام با وحدت، آرادی و امنیت نزدیک تر می کند.

 

پس از ایشان “دکتر عباس بصیر” مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان، سخنرانی خود را ایراد نموند و اذعان داشتند که ۸ ثور بیانگر یکی از تحولات مهم افغانستان بود، دلایل موفقیت مجاهدین در این جهاد، ایمان به خدا و اراده قاطع مردم افغانستان برای مبارزه در راه آرادی و استقلال افغانستان و وحدت و همدلی مردم در این مبارزه بود.

در ادامه دکتر بصیر به پیامدهای مهم ۸ ثور اشاره داشتند که اگر چه از نقطه نظر حکومت داری متاسفانه پیروزی در میدان جنگ و جهاد با پیروزی در میدان تقسیم قدرت سیاسی محقق نشد، و زور و خشونت بر سر تقسیم قدرت جای تدبیر و مباحثه را گرفت و سبب انزوایبین المللی افغانستان و تشدید سیاسی در کشور گشت، اما با این حال دارای پیامدهای مثبت هم بود چرا که جهاد افغانستان افکار عمومی را نسبت به حکومت داری تغییر داد، و باغث شد دیگر مردم بعد از پیروزی جهاد به خانه هایشان بازنگردند و قدرت و سیاست را تنها به یک تعداد از گروه های خاص وانگذارند، که پس از آن، مقاومت های عدالت خواهانه به ویژه در غرب کابل به رهبری استاد عبدالعلی مزاری شکل گرفت و آرمان های رهبر شهیدمان این بود که افغانستان خانه مشترک تمامی  ملیت های افغانستان است که در پیروزی جهاد نقش ذاشتند و خانه مشترک، اداره مشترک می خواهد.

ایشان در ادامه اذعان داشتند که باید از هردو منظر به این واقعه نگاه کرد و از قضاوت های ناعادلانه در مورد جهاد و مقاومت های پس از آن دوری نمود، چرا که امروزه هر آنچه ما، از دموکراسی و مردم سالاری وحضور گسترده مردم در تعیین سرنوشت خود می بینیم، محصول ۸ ثور و مقاومت های پس از آن است.

مشاور ارشد ریاست جمهوری کشورمان در ادامه اشاره هایی به انتخابات و چالش های پیش رو آن داشتند که انتخابات بهترین روش برای انتقال قدرت و جابه جایی قانونمند و دوره ای نخبگان را فراهم می سازد و با وجود مشکلاتی اعم از بی اعتمادی به کمیسیون انتخابات، بدبینی نسبت به نتیجه انتخابات، نقش گدشته ی پارلمان افغانستان و چالش های امنیتی در روند انتخابات، به غیر از انتخابات ساز و کار دیگری برای انتقال قدرت سیاسی وجود ندارد، چرا که ما برای رسیدن به این حق، یعنی حق تعیین سرنوشت خویش، از دریای خون عبور کرده ایم.

فصل مقاومت فصل جهاد و مبارزه برای رسیدن به این حق بوده است و برای استفاده ار این حق هم باید خطر را بپذیریم و دموکراسی را تجربه و تمرین نماییم!

عامل سربلندی و عزت مردم افغانستان در سالهای جهاد، وحدت و هماهنگی مردم افغانستان بوده و اینکه نیز، برای مقابله با چالش های امروز، جز هماهنگی و وحدت و برادری راهی وجود ندارد.

در بخش پایانی این نشت، پرسش و پاسخ صورت گرفت.

 

در پایان برنامه نیز موسیقی محلی با مضمون وطن توسط گروه امیر خسرو بلخی اجرا گردید.

 

 

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته، اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان.