اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان

🔺 با پیگیری و هماهنگی های صورت گرفته توسط مسئول کمیسیون علمی تخصصی ( ادا ) امکان بازدید از پروژه بزرگ بازار ملل برای دانشجویان رشته های معماری، عمران و شهرسازی فراهم شد و این بازدید در تاریخ پنج شنبه ۴ خردادماه ۱۳۹۶ با حضور جمعی از دانشجویان این ۳ رشته و معاونت کمیسیون علمی تخصصی ادا و همینطور راهنمایی و همراهی مسئولین ارشد پروژه بازار ملل صورت گرفت.

🔺 این برنامه در ساعت ۱۲:۳۰ ظهر با ورود شرکت کنندگان به ساختمان و دفتر مرکزی پروژه و بازدید از ماکت ساختمان شروع و با توضیحات مهندس #فلاحی بر روی ماکت ادامه یافت.
ایشان دقایقی را به طور جامع به توضیحاتی در مورد بنای ساختمان پروژه و قسمت های مختلف آن پرداختند.
در ادامه جناب آقای #قنبری معاون دکتر #عبداللهی در صحبت هایی مختصر ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان دقایقی درباره مسائل حقوقی پروژه و نحوه همکاری و سرمایه گذاری های انجام شده در طرح توضیحاتی ارائه دادند .

🔺 ساعت ۱۲:۵۰ با راهنمایی و هدایت مهندس #وزیرنژاد ، شرکت کنندگان وارد ساختمان اصلی پروژه شدند و در طبقه همکف ساختمان به بازدید پرداختند. ضمن بازدید از فضای داخلی ان طبقه، دکتر #فیض_آبادی مهندس و مشاور ارشد طراحی و معماری بنای ساختمان و همینطور استاد دانشگاه فردوسی مشهد درباره نحوه طراحی و فلسفه طراحی بیرونی و داخلی ساختمان پروژه به لحاظ معماری، مسائل حقوقی و موقعیت جغرافیایی پروژه توضیح دادند.
ایشان سه مولفه ی اصلی ” انسان، طبیعت و تکنولوژی ” را در طراحی و ایجاد چنین بنایی به این شکل و دراین منطقه از شهر حائز اهمیت دانستند. ایشان ضمن تاکید بر اهمیت درنظر داشتن بُعد درآمدزایی و اقتصادی بازار بزرگ ملل اهداف مهمی همچون:

آشتی فرهنگی قومیت های مخلتف ساکن شهر مشهد اعم از مناطق بالادست و حاشیه نشینِ قشر مهاجر ساکن در مشهد اعم از افغانستانی، عراقی، پاکستانی و … ارتقای سطح فرهنگی اجتماعی منطقه و همین طور زیبایی و چشم نوازی بنای ساختمان در منطقه را حائز اهمیت دانستند و آن ها را در طراحی و ساخت این بنا دخیل و موثر دانستند.

🔺 در ادامه شرکت کنندگان با راهنمایی مهندس #وزیرنژاد و با توضیحات دکتر #فیض_آبادی به طبقات بالادست ساختمان رفته و از قسمت های مختلف طبقات بازدید نمودند.
بازدید کنندگان در طبقه مثبت ۲ ساختمان از فضای نگهداری گیاهان و گل ها و گیاهان کاشته شده در حاشیه بام ساختمان دیدن کردند.

همچنین بازدید کنندگان با ورود به پشت بام ساختمان وارد سازه پل معلق شدند و دکتر #فیض_آبادی و مهندس #وزیرنژاد توضیحات مفصل در مورد این بنا و نحوه انجام و پیشبرد ساخت این سازه عظیم و همینطور کاربری قسمت های مختلف آن را به شرکت کنندگان دادند.

بعد از بازدید از سازه پل معلق ،شرکت کنندگان به دفتر اجرایی پروژه دعوت شدند و در آنجا دکتر #فیض_آبادی با پخش کلیپ و انیمیشن هایی از بنای ساختمان پروژه، نور پردازی و معماری داخلی و بیرونی ، بازار را به بازدید کنندگان توضیح دادند.

🔺 و در انتها بازدید از پروژه ی بازار بزرگ ملل با پرسش و پاسخ بازدیدکنندگان از مهندسین و مسئولین این پروژه به پایان رسید.